Rozcestník
Začínající makrofotografové mají oproti svým kolegům z většiny ostatních disciplín jednu potenciální nevýhodu – makrofotografie vyžaduje již od začátku o něco víc technických a terminologických znalostí. Proč? Tak v první řadě proto, aby si člověk vůbec mohl být jistý tím, že bude skutečně fotit makro. Co jako první udělá začátečník, když se rozhodne angažovat v makrofografii? Poohlédne se po nějakém makroobjektivu. Bohužel zdaleka ne všechny objektivy, které se v názvu pyšní slovíčkem MACRO, jsou skutečně makroobjektivy. Makrofotografie má v současnosti totiž poměrně jednoznačnou definici, která spočívá v minimálním poměru zvětšení 1:1 – pokud se neorientujete, poslouží odkazy z úvodu do makrofotografie. Mnoho rádoby makroobjektivů však disponuje maximálním zvětšením jen 1:2 nebo ještě méně. Dlouho jsem myslel, že z nás výrobci jen dělají blbce, nicméně při sestavování tohoto rozcestníku jsem vážně narazil na několik článků, ačkoliv opravdu starých, které uváděly při definici makra poměr zvětšení 1:2. Já s tím zásadně nesouhlasím – možná, že dříve tomu tak skutečně bylo, nicméně současný trend je někde jinde a ze zkušenosti s podobným objektivem musím říct, že 1:2 je hodnota vskutku nedostatečná. Budu-li tedy mluvit o makroobjektivu, budu mít na mysli objektiv se zvětšením 1:1 – slovíčko minimálně jsem vynechal záměrně, protože až na čestné výjimky (např. Canon MP-E nebo Yashuhara Nanoha) mají všechny makroobjektivy zvětšení 1:1 a chce-li člověk víc, musí si dopomoci modifikacemi, ke kterým se dostanu níže.
Každopádně už při výběru objektivu je tedy třeba něco o této problematice vědět. Budeme-li se tedy soustředit pouze na objektivy se zvětšením 1:1, odpadnou nám všechny ty „17-70 mm Hyper Syper Macro“ a zůstanou pouze skutečné makroobjektivy s pevným ohniskem. A zde se dostávám ke druhému důvodu, proč je často žádoucí trocha těch technických znalostí. V obchodech nenajdete levný makroobjektiv – i když pozor, toto je dvousečná zbraň. S trochou nadsázky a zejména informacemi od kolegů, kteří na rozdíl ode mě o nich mají podstatně lepší přehled, člověk může stejně tak říci – a to je prosím cituji – že v obchodech nenajdete špatný makroobjektiv. Ale samozřejmě ne každý je ochoten si relativně drahý objektiv pořídit, zejména pokud se nechce makru věnovat naplno. Právě proto mnoho lidí už od začátku pročítá články o mezikroužcích, makropředsádkách, reverzních kroužcích a jiných levnějších alternativách, s jejichž pomocí mohou potřebného zvětšení dosáhnout. Motivuje je zejména fakt, že se těmito technikami skutečně dají dělat krasné fotky a mnozí je taky dělají, takže i ten, kdo na to má, si často položí otázku, zdali je vlastně nutné ten makroobjektiv kupovat a případně jaká alternativa je pro něj z hlediska poměru cena/výkon nejvhodnější. Pak je tu skupina těch, kteří makroobjektiv mají a hledají nejlepší způsob jeho vylepšení. Nezapomínejme i na ty, kteří jsou se svojí sestavou spokojeni a hledají nejlepší způsob nasvícení a tak dále, bla bla bla…konec vykecávání. Prostě pro vás všechny je tu rozcestník!
Původně jsem chtěl pár věcí zpracovat sám, ale když jsem si vygooglil, kolik kvalitních článků v češtině o tom je napsaných, tak jsem to vzdal – ale nebojte, určitě se toho i tak najde na psaní spousta. Doufám, že jsem pokryl všechna zásadní témata a nic mi neuniklo. V některých kategoriích jednotlivé články sdílí velkou část, možná až většinu, informací. Více podobných článků uvádím z toho důvodu, že každému může vyhovovat jiný styl a především, pokud má člověk problém s pochopením některých věcí, může mu pomoci si to stejné přečíst v odlišné formulaci jiného autora. Do začátku by to snad mohlo stačit a závěrem – osobní stránky autorů jsem se až na výjimky snažil neuvádět, protože některé konkrétní české makrofotografy bych někdy v budoucnu rád představil v samostatném článku.
Úvod do makrofotografie
http://www.megapixel.cz/makrofotografie
http://www.dobre-svetlo.cz/makrophoto.php
http://jakubstepanphotography.cz/fotomladaboleslav/blog/techniky-makrofotografie-pro
http://www.fotoaparat.cz/article/10201/1
Fotografování s reverzně uchyceným objektivem
http://www.ucimesefotit.cz/jak-fotit-super-makro-levne-bez-makroobjektivu-reverzni-technikou-1-cast/
http://www.ucimesefotit.cz/jak_fotit_super_makro_levne_bez_makroobjektivu_reverzni_technika_2/
http://jakubstepanphotography.cz/fotomladaboleslav/blog/tajemstvi-extremniho-makra-aneb
http://www.pefab.eu/cs/makro-reverzni-objektiv/
Fotografování s mezikroužky
http://www.fotoradce.cz/fotime-makro-s-mezikrouzky-clanekid1521
http://digineff.cz/art/jaknato/makro_mezikr.html
Fotografování s makropředsádkou
http://www.pefab.eu/cs/makro-predsadky/
*dodatek: ze zkušenosti mé i mých mých kolegů je v podstatě jediná vhodná makropředsádka Raynox DCR-250. Všechny ostatní jsou jen primitivní lupy, které drasticky snižují kvalitu výsledné fotografie.
Jak na světlo
http://www.macrophotography.cz/blog/difuzer-56.html
http://www.ephoto.sk/ephoto/redakcny-blog/diy-makro-difuzor/
http://pavelkarmelita.blog.cz/0902/jak-na-makro-bez-makroblesku
http://www.fotoradce.cz/blog/blesk-a-makro-idc142
Jak na skládaná makra
http://www.macrophotography.cz/blog/skladana-fotografie-97.html
http://www.megapixel.cz/problemy-pri-skladane-makro-fotografii
http://www.hmyzfoto.cz/actual.cz.html
http://www.fotoradce.cz/blog/jak-na-skladani-fotografii–idc573
Fotografování kapek
http://digineff.cz/clanek/fotografujeme/jak-se-foti-kapka
http://www.tutoriarts.cz/rychly-tip-fotime-dopad-kapky-vody-1155
http://www.fotografovani.cz/fotopraxe/tipy–amp–triky/fotografujeme-padajici-kapky-vody-153139cz
http://www.4studio.cz/padajici-kapky-vody
[…] Zatímco ale značnou část informací lze vyčíst i z českých článků o makru (viz Rozcestník), v případě kalkulačky tomu tak není. Popravdě si nepamatuju český článek, ve kterým by […]